Закон України про електронну комерцію як об’єднуючий фактор ІТ-бізнесу

12.08.2014 Асоціація Інтернет Підприємців

У сфері інформаційних технологій в Україні відбувся справжній законодавчий прорив, ознаменований прийняттям у першому читанні проекту закону про електронну комерцію.


Вперше представники влади та інтернет-підприємці об’єднаними зусиллями розпочали регулювання ринку онлайн-комерції. Значущий прецедент: закон розробляють не лише чиновники, а й представники бізнесу, що знають проблеми ринку та способи їх вирішення.
 
Однією з основних цілей документа є прирівняння електронної торгівлі до традиційної. Врахування побажань самого ринку онлайн-торгівлі є визначальним фактором для легалізації практик, що використовуються Інтернет-магазинами. Основне завдання документу – дати поштовх до розвитку на внутрішньому ринку України електронної комерції, зрушити її з початкових етапів розвитку. Даний факт є показником того, що держава дійсно визнає значення інформаційних технологій для розвитку економіки, визнає де-юре ті позитивні явища у сфері, що вже давно сформувалися та існують де-факто.
 
Відтепер до обігу входять нові для українського законодавства терміни: електронний товар, інтернет-магазин, електронна комерція, інформаційні електронні послуги, електронний підпис одноразовим ідентифікатором, а найголовніший серед них – електронна угода, або електронний правочин. Раніше держава не визнавала електронні договори нарівні з письмовими. Тепер електронна угода має ті самі наслідки, що й інші способи укладання угоди. Це одне з принципових нововведень закону. Така угода має два етапи – ідентифікація покупця та створення повідомлення, яке підтверджує укладання угоди. Створення загальних правил гри на ринку – спосіб підвищити довіру споживача до онлайн-операцій.
 
Мова йде не тільки про купівлю-продаж товару – електронна угода може бути пов’язана і з наданням певної інформації, інших видів послуг.
У законі розмежовані продавці й так звані постачальники послуг проміжного характеру (реєстратори доменних імен, хостинг-провайдери та інше), які не є стороною під час здійснення електронних угод.
 
 

Як закон про електронну комерцію вплине на розвиток галузі

 
Завдяки новому закону електронні документи будуть визнані як первинні бухгалтерські документи. Це значно спростить ведення бухгалтерського обліку онлайн-продавцями.
Дана спроба визначити спільні правила для всіх гравців Інтернет-комерції призведе до появи цивілізованого ринку з добросовісною конкуренцією. Варто відзначити, що на даному етапі більшість Інтернет-підприємців працюють поза правовим полем. Захист онлайн-покупців на законодавчому рівні позначиться на активізації продажів, оскільки довіра до Інтернет-угод підвищиться. Це дозволить повною мірою розкрити потенціал електронної комерції.
 
246
 
В цілому, закон повинен дати поштовх до розвитку онлайн-комерції завдяки ефективному здійсненню комерційних операцій, оперативному реагуванню на зміни ринку товарів та послуг, розширенню сфер впливу комерційних суб’єктів.
 
 

Оцінка юристів

 
На даному етапі законопроект про електронну комерцію розроблений фрагментарно і не повністю відповідає потребам відповідних ринків. Так, він не запрацює без зміни принципів оподаткування, через які більшість ІТ-підприємств працюють «у тіні». Впровадження адекватної податкової політики щодо інтернет-магазинів дозволить створити цивілізований інтернет-роздріб.
У той же час, завдяки новому законодавчому акту в сфері електронної комерції має бути встановлений розлогий перелік можливих способів оплати та доставки товарів і послуг за допомогою електронної угоди, що має правовий статус.
 
!!!Без имени
 
Важливими нововведеннями закону про електронну комерцію з юридичної точки зору є:

 • визначення ключових для сфери термінів;
 • звільнення від відповідальності постачальників проміжних послуг;
 • гарантії судового захисту прав суб’єктів онлайн-комерції (у т.ч. гарантії прав споживачів);
 • легалізація правил користування сайтом;
 • скасування вимоги про наявність цифрового підпису на електронних документах.

Розповісти друзям:

Ссылка в ассоциацию

Умови використання інформації сайту

Матеріали веб-ресурсу www.oba.ua, у тому числі – текстова та графічна складові, є власністю громадської організації «Асоціація Інтернет Підприємців» або третіх сторін. Матеріали ресурсу можуть бути відтворені цілком або частково, у будь-якій формі, за умови отримання письмової згоди, або за умов некомерційного використання або самоосвіти.

У випадку використання матеріалів сайту не в означених вище цілях, обов’язковим є отримання письмового дозволу громадської організації «Асоціація Інтернет Підприємців» або власників матеріалів третіх сторін.

У випадку використання матеріалів ресурсу з метою, що вказана вище (самоосвіта або персональне некомерційне використання), обов’язкове розміщення посилання на першоджерело. У випадку використання у друкованій версії, обов’язковою є фраза: «Джерело матеріалів: представництво Асоціації Інтернет Підприємців у Всесвітній мережі». За умови використання на інших веб-ресурсах, обов’язкове розміщення гіперпосилання на стартову сторінку ресурсу: www.oba.ua.

Активне гіперпосилання (або текстова вказівка) мають бути розміщені в кінці тексту використаного матеріалу. Розмір шрифту текстової вказівки чи активного гіперпосилання не має бути меншим за текст матеріалу, що використовується.

У випадку використання матеріалів веб-ресурсу ГО «Асоціація Інтернет Підприємців» на телебаченні або радіо, обов’язковим є усна згадка організації.

Порушення авторських прав призводить до переслідування у передбаченому законодавством України порядку.
Знак качества
Выберите цвет

sdsd

На данной странице Вы можете выбрать знак качества, который максимально подходит к Вашему сайту по дизайну (цветовому соотношению), и разместить его на своем веб-ресурсе.

Сделать это очень просто:

 • В поле, расположенном под выпадающим списком, должен образоваться специальный код, который можно скопировать и сохранить удо- бным для Вас способом;
 • Навести курсор мыши на картинку (вокруг кото-рой появится рамочка), и кликнуть по ней;
 • Из выпадающего списка необходимо выбрать название своей компании (расположенного под примерами значков);
 • Скопированный код необходимо передать специалистам, обслуживающим Ваш сайт для его размещения в выбранной Вами области.

Что делать, если вашей компании в списке нет?

В случае, если в выпадающем списке Ваша компания отсутствует, то:
 • заявка о принятии в Ассоциацию находится в процессе обработки;
 • Ваша компания пока не является членом Ассоциации.

sdsd

При возникновении каких-либо сложностей или вопросов, просим связаться с нами любым удобным для Вас способом:
+38(066)513-68-15 или info@oba.ua
Приєднатися до Асоціації
Если у Вас еще остались вопросы, Вы можете задать их в поле «Комментарии», или посетить раздел FAQ, где даны ответы на наиболее распространенные вопросы. Также мы всегда готовы ответить на все Ваши вопросы по телефону: +38(066)513-68-15